Grad nastoji pružiti sigurno okruženje koje zadovoljava specifične potrebe starijih građana i umirovljenika te ulaže u infrastrukturne i socijalne projekte koji im omogućuju miran, zdrav i dostojanstven život.
Grad Mali Lošinj od siječnja 2025. godine svim umirovljenicima s područja Grada, neovisno o visini mirovine, osigurava potpuno besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje. Ovaj iskorak omogućit će bezbrižniju starost našim sugrađanima i dodatno unaprijediti kvalitetu zdravstvene skrbi u lokalnoj zajednici. Prema dostupnim informacijama, čini se da je Mali Lošinj prvi grad u Hrvatskoj koji će u ime svih svojih umirovljenika, neovisno o visini njihovih mirovina, plaćati premiju dopunskog zdravstvenog osiguranja.
Nakon javnog natječaja provedenog početkom prosinca, Grad je izabrao najboljeg ponuđača – Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO). Grad Mali Lošinj, u okviru ugovora s HZZO-om, u potpunosti pokriva trošak dopunskog zdravstvenog osiguranja za umirovljenike.
Za ugovaranje dopunskog osiguranja dovoljno je ispuniti kratku dokumentaciju, a djelatnici Gradske uprave pomoći će u svakom koraku. Za osobe kojima je dolazak otežan ili nemoguć, Grad će, uz prethodnu najavu, organizirati i dolazak u njihov dom.
Ovo nije jedini iskorak Grada Malog Lošinja usmjeren prema boljem standardu i skrbi za umirovljenike. Grad Mali Lošinj već godinama dodjeljuje svim umirovljenicima (cca. 2100 umirovljenika) s područja Grada uskrsnice i božićnice, čime im se omogućuje dodatna podrška u obiteljskim i socijalnim prilikama. Tako su svi umirovljenici s mirovinom manjom od 265 eura prošlih blagdana dobili 300 eura božićnice, dok su svi ostali umirovljenici dobili 50 eura.
Društvene usluge na Lošinju također značajno doprinose kvaliteti života starijih osoba. Grad od 2012. godine financira rad gerontodomaćica u sklopu Crvenog križa, koje pružaju podršku u svakodnevnim poslovima starijim osobama, omogućujući im da ostanu u svojim domovima i očuvaju svoju neovisnost. Od ove godine, Grad Mali Lošinj partner je projekta Crvenog križa „Zaželi za pet otoka“ kojim je, uz postojeće dvije gerontodomaćice, zaposleno još šest.
Također, u Gradu Malom Lošinju djeluje veliki broj udruga koje obogaćuju život zajednice, omogućujući umirovljenicima sudjelovanje u različitim aktivnostima. Grad aktivno surađuje s Udrugom umirovljenika, koja je inicirala uvođenje nordijskog hodanja. U cilju podrške ovoj aktivnosti, Grad je osigurao štapove za nordijsko hodanje, organizirao treninge i edukaciju za trenere s područja grada, kako bi nordijsko hodanje postalo trajna aktivnost koja će umirovljenicima pomoći da ostanu fizički aktivni i socijalno uključeni.
Planirana izgradnja Dnevnog boravka za umirovljenike, za koju je već ishođena građevinska dozvola, predstavlja značajan iskorak u pružanju dodatnih usluga starijim osobama. Boravak će omogućiti umirovljenicima koji žive u vlastitim domovima da tijekom tjedna koriste usluge prehrane, zdravstvene brige, njege i, možda najvažnije, društvenog okupljanja. Ovaj projekt usklađen je s potrebama i željama malološinjskih umirovljenika, čime se podiže kvaliteta njihovog života.
U pogledu zdravstvenih usluga, Grad Mali Lošinj nastoji osigurati kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, kako za starije osobe, tako i za sve otočane. Kroz sufinanciranje i podršku radu specijalista, laboratorija, pedijatra, stacionara, hemodijalize, turističke ambulante, hitne medicinske pomoći i Zavoda za javno zdravstvo, Grad osigurava dostupnost potrebnih usluga za sve građane. Osim toga, Grad ulaže u kapitalne projekte, poput donacija za opremu Doma zdravlja, dok se djelatnicima u zdravstvu sufinancira smještaj i dodjeljuju stanovi.
Dislociranost otoka Lošinja i malih otoka dodatan je razlog potrebe za takvim kadrom. Stanovnici malih otoka, zbog brodskih linija kao i čestih vremenskih neprilika, nemaju uvijek mogućnost dolaziti na preglede u Mali Lošinj, pa Grad ulaže i održava u ambulante u malim mjestima i na malim otocima i financira rad medicinskih sestara na otocima, održavajući tako minimalni zdravstveni standard malih otoka. Svjesni smo činjenice da i uz porast kvalitete hitne medicinske pomoći, posebno s dolaskom brze brodice i helikoptera, neosporna činjenica ostaje da stanovnici lošinjskog arhipelaga moraju prijeći i tri otoka da bi došli do mjesta na kojem im se može spasiti život.