S navršenom godinom dana dijete stječe pravo ulaska u jasličku skupinu u kojoj se ostvaruju redoviti programi njege, odgoja, obrazovanja, zdravstvene zaštite i prehrane, s različitim programima javnih potreba. Uz 70-ak djelatnika vrtića, pomoćnog osoblja i odgajatelja, za mališane brine čak pet stručnih suradnika, odnosno jedna psihologinja, dvije radne terapeutkinje te pedagoginja, a na raspolaganju su i dva logopeda, od kojih je jedan od logopeda namijenjen vrtićkoj djeci, a drugi je na raspolaganju svim građanima Malog Lošinja.
Osim što Grad potpomaže socijalno ugroženim obiteljima, nastoji se omogućiti i nadstandard za svu djecu i njihove roditelje. S općenitim rastom cijena i povećanim troškovima, došlo je i do povećanja cijena vrtića koju je Grad Mali Lošinj i ove godine odlučio u potpunosti sufinancirati za ukupno 291 upisano dijete.
Naime, od 2013. godine nije se mijenjala prosječna mjesečna cijena dječjeg vrtića koju plaćaju roditelji, a ona za 21 dan prisustva i 10-satni program iznosi 84,63 eura, za 6-satni program 67,41 eura, a za 5-satni program 42,42 eura.
Dok se izdvajanja roditelja nisu mijenjala već 11 godina, Grad je u tom istom razdoblju izdvajanja povećao za preko 100%, točnije za 1,37 milijuna eura (s 5,8 milijuna kuna na gotovo 16,1 milijun kuna) kako bi osigurao visoku kvalitetu usluge, otvaranje novih skupina, dodatna potrebna zapošljavanja te neophodno podizanje plaća djelatnicima vrtića koje još uvijek nisu dosegle definirane koeficijente kako bi bili izjednačeni s prosvjetnim radnicima, ali i to je uskoro u planu.
Tako Grad Mali Lošinj, proračunom u 2025. godini, izdvaja 26% više sredstava u odnosnu na sredstva planirana proračunom za 2023. godinu kako roditelji ne bi bili pogođeni rastom troškova te danas formalno plaćaju 10% ekonomske cijene vrtića.
Također, za one roditelje koji imaju više djece u vrtiću vrijedi: za dvoje djece koja istovremeno borave u vrtiću, plaća se 10% manja cijena vrtića po djetetu, a za obitelji s troje djece u vrtiću – za treće dijete besplatno, dok se za dvoje djece cijena umanjuje za iznos kraćeg programa.
I ove godine, svi učenici osnovne škole na području Grada Malog Lošinja, sjeli su u školske klupe uz besplatne udžbenike, čiji trošak pokriva država, i radne materijale (geografske atlase, radne bilježnice, zbirke zadataka, testove, ispite znanja i nastavne listiće), čiji trošak već tradicionalno snosi Grad Mali Lošinj prema popisu dostavljenom od Osnovne škole Maria Martinolića. Ova mjera obuhvaća sve učenike od prvog do osmog razreda, uključujući i posebne odjele za djecu s teškoćama u razvoju, a za nju je u proračunu izdvojeno 22,6 tisuća eura kako bi se olakšalo roditeljima s izdacima koji ih očekuju početkom nove školske godine. Grad također, u cijelosti ili djelomično, (su)financira udžbenike za socijalno ugrožene učenike i srednjoškolce s ugroženim zdravljem, koji to pravo ne mogu ostvariti po drugoj osnovi.
U sklopu demografskih mjera, Grad Mali Lošinj financira i program cjelodnevne nastave. Za sve roditelje koji su svoju djecu uključili u program, Grad je osigurao uvjete za njegovo besplatno provođenje, a roditelji od 2022. godine više ne plaćaju fiksni trošak nastave. Sklapanjem Ugovora o financiranju cjelodnevno odgojno-obrazovnog programa s Osnovnom školom Maria Martinolića, Grad je na sebe u potpunosti preuzeo trošak plaća učiteljica te je ove godine sveukupno izdvojio 123 tisuće eura, što je 24,5 tisuća eura više u odnosu na prošlu godinu.
Odlukom o stipendiranju učenika srednjih škola i studenata, gradonačelnica Grada Malog Lošinja svake godine raspisuje natječaj kojim se dodjeljuju studentske stipendije za prvu godinu i za više studijske godine, stipendiju za studenta koji redovno studira u jednoj od zemalja Europske unije te studentske stipendije po socijalnom cenzusu i posebnoj odluci gradonačelnice. Grad Mali Lošinj dodjeljuje i stipendije za srednjoškolce koji srednju školu pohađaju izvan teritorijalnog područja Grada Malog Lošinja i Grada Cresa, a željeno zanimanje nisu u mogućnosti steći školujući se na navedenom području. S obzirom na povećanje cijena i inflaciju, prošle je godine donesena odluka o povećanju učeničkih i studentskih stipendija, i to za učenike sa 66 na 100 eura, a za studente sa 113 na 150 eura mjesečno.
Isto tako, redoviti učenici i studenti koji se školuju izvan mjesta prebivališta mogu podnijeti Zahtjev Gradu Mali Lošinj za povratnu kartu od prve autobusne stanice na kopnu do gradova u Republici Hrvatskoj (dva puta godišnje). Ovo vrijedi za sve gradove, osim za Rijeku za koju se zahtjev za subvencioniranjem autobusne karte predaje u pisarnici Primorsko-goranske županije ili putem eObrasca na mrežnim stranicama PGŽ-a.